مقررات ايمني كار با سندبلاست

 • 0

مقررات ايمني كار با سندبلاست

1-استفاده از ساينده‎هاي سيليس دار كه بيش از 5% Silica داشته باشد مشروط به رعايت كامل اين مقررات است.

2-جاي مواد سيليس‎دار مي‎توان از ساينده‎هاي ديگر نظير گرانول اكسيد آلومنيوم- ذرات آهن لعاب دار- ذرات چدن Malleable و ذرات سمباده استفاده نمود.

3-قطعاتي كه خيلي بزرگ نيستند و امكان جابجائي آنها مقدور است سندبلاست بايستي در سالن محصوري كه ابعاد كافي داشته باشد انجام گيرد.

 

4-سالن بايستي به نحوي صورت گيرد كه رانش هوا از طرف بالا به سمت پائين صورت پذيرد. بدين معني كه ضريب خروجي هوا به ميزاني باشد كه باعث فشار منفي كمي در سالن سندبلاست گردد تا هواي تازه بتواند از بالا وارد سالن شده و آلودگي از منافذ سالن به بيرون انتشار نيابد، در كف سالن و يا دو طرف ديوار سالن در محاذي كف كه در مسير هواي خروجي به هواي آزاد است جريان هواي آلوده بايد از فيلترهاي مؤثر پارچه‎اي يا از سيليكون يا رسوب دهنده‎هاي الكترواستاتيك عبور يابد تا مواد ساينده گرفته شود و براي استفاده مجدد در مخزني كه در زير سالن سندبلاست قرار داده مي‎شود جمع‎آوري گردد.

5-محلهائي كه تاسيسات ثابت مانند بويلرها- مخازن سوخت ويا لوله‎كشي‎ها قرار داد محدوده سندبلاست كاري بايستي با اسكلت بندي و چادركشي محصور گردد. 

6-اپراتور سندبلاست كار بايستي مجهز به وسايل حفاظت فردي شامل كلاه مخصوص سندبلاست Air Line Helmet – لباس كار با پيش بند مقاوم – چكمه لاستيكي – دستكش ساق بلند باشد. 

7-كلاه سندبلاست كه در اختيار فردي قرار مي‎گيرد نبايستي مورد استفاده افراد ديگر قرار گيرد. شيلنگ هوارساني كلاه سندبلاست كار بايستي به منبع هواي سالمي متصل شود كه دبي هوارساني آن كمتر از 17% مترمكعب در دقيقه نباشد هواي مذكور بايستي توسط فيلتر مناسبي كه بدون كاهش اكسيژن هوا بتواند رطوبت، دودهاي روغني، ذرات و غبارات و هر گونه گازهاي سمي كه از كمپرسور هوا ايجاد مي‎شود (مانند Co2 – Co اكسيدهاي فلزي گوگرد يا نيتروژن‎دار) را جذب نمايد توصيه شده است در هواي تنفسي نبايد بيش از PPM50 كربن منواكسيد و بيش از PPM1000 كربن دي‎اكسيد وجود داشته باشد. 

8- مراقبت‎هاي دوره‎اي براي نگهداري تجهيزات وسائل و سيستمهاي تهويه و وسائل حفاظت فردي به عمل آيد و مخازن تحت فشار كمپرسور و مخلوط كن Air Blast Chamber سالن يكبار تحت تست هيدورستاتيك واقع شود. 
ساعت كار سندبلاست كار در شبانه‎روز بايستي كمتر از 8 ساعت بوده و اپراتور نبايستي بيش از 40 دقيقه بطور مداوم در داخل سالن سندبلاست كار نمايد و در مدتي كه به تناوب سندبلاست كار در سالن كار مي‎نمايد بتوسط شخص ديگري كه در خارج سالن باشد مورد مراقبت قرار گيرد. 
توزيع نور مناسب در سالن و سيستم ارتباط تلفني يا صوتي بين مراقب و فرد سندبلاست كاري الزامي است. در صورتيكه جهت تامين روشنائي نتوان از فشار برق تا 50 ولت استفاده نمود براي جلوگيري از خطر برق گرفتگي افراد لازم است مقررات ايمني استفاده از ولتاژ ضعيف و سيستم سيم
اتصال موثر الكتريكي بدنه به زمين مصرف كننده‎هاي الكتريكي مراعات گردد.

9-افراديكه در نزديك سالن سندبلاست مي‎باشند و افراد ديگري كه در محلهائي بنحوي در معرض استنشاق غبارات زير ناشي از سندبلاست كاري قرار دارند بايستي از فيلتر تنفسي استفاده نمايند. 

10-آزمايشهاي پزشكي شامل X – Ray از ريه‎ها و اسپيرومتري براي سندبلاست كاران سالي يكبار الزامي است و بايستي در پرونده پزشكي آنان مضبوط شود و در صورت بروز علائمي دال بر بيماري شغلي، كار آنان بايستي عوض شود. 

11-بمنظور جلوگيري از ايجاد الكتريسيته استاتيك كه هنگام عبور مواد ساينده از لوله لاستيكي رابط به نازل ظاهر مي‎شود نازل سندبلاست بايستي توسط سيمي كه از مسير لوله عبور داده شده به زمين ارت شود تا از تركيدن لوله رابط يا ايجاد شوك الكتريكي به سندبلاست كاري جلوگيري بعمل آيد.

12-پس از پايان كار هر شيفت، سندبلاست كاران بايستي وسائل حفاظت فردي خود را تميز و در قفسه ملبوس نگاهدارند تا پس از استحمام دوش و تعويض لباس از خود رفع آلودگي نموده باشند. 

13-در صورت انجام كار در ارتفاع مقررات ضميمه مربوط به داربستها براي سندبلاست كاران لازم‎الاجراء مي‎باشد.

14-مدير واحد بايستي شخصي مسئولي را جهت نظارت بر كار كارگاههاي سندبلاست تعيين كند تا مقررات فوق را كنترل نمايد. 

15-شخص مذكور لازمست قبل از شروع عمليات سندبلاست كليه موارد ايمني از جمله وضعيت شيلنگ‎ها، رابط‎ها و بستها را بازديد و در صورت اطمينان از سلامت آنها اجازه كار صادر نمايد. 

16-اپراتور سندبلاست بايستي آموزش ايمني را گذرانيده باشد و تجربه لازم را براي سرعت در مانور بستن شير مخلوط كن هوا و مواد ساينده كه فشاري بين 5/5 تا 5/6 kgf/Cm2 داراست بهنگام اضطرار داشته باشد.

دستور العمل سازمان NIOSH  برای کاهش سیلیکا درمحیط کار وجلوگیری از فوت کارگران به علت ابتلا به تنگس نفس شامل موارد زیر می باشد :

 1. جایگزین کردن استفاده از سیلیکا و شن ماسه با سایر موادی که یک درصد سیلیکا در آن وجود داشته باشد .خطر ابتلا به کارگرانی که از سیلیکا در عملیات بلاستینگ استفاده میکنند بسیار بالاست و کنترل آن هم مشکل به نظر میرسد برای این منظور سازمان NIOSH  پیشنهاد کرده که از سال 1974 به بعد مصرف موادی که دارای سیلیکا وماسه بیشتر از یک درصد هستند ممنوع می باشد .

 2. برای کنترل عوارض بیماریهای مربوط به سیلیس  طبق متد NIOSH 7500,7602 استفاده شود . 

 3. استفاده از روشهای کاهش آلودگی مانند تعمیر ونگهداری به موقع ماشین آلات ،تمیز کردن ادوات وسایل مربوطه،استفاده از کابینتهای بسته برای کاهش پراکندگی سیلیس.ماشینهای تمیز کننده در کارگاههای که عملیات بلستینگ انجام میشود باید بکار گرفته شود .افرادی که با سیلیس کار میکنند باید از پوششهای مناسب وppe مناسب این کار استفاده نمایند .اطاقهای بلاستینگ باید دارای سیستم تهویه مناسب بوده وروشنایی لازم نیز لحاظ شود ضمنا تمامی افراد با وجود سیستم تهویه باید از وسایل حفاظت فردی مناسب PPE  در حین کار استفاده نمایند .هیچ گونه درز وشکافی در دیواره وسقف این اتاقها نباید وجود داشته وسیستم تهویه نیز کارایی وربایش لازم را داشته باشد .استفاده مجدد از سیلیکای مصرف شده با توجه به این که ابعاد ذرات آن کوچکتر شده است توصیه نمیشود سیلیس مصرف شده می بایست با احتیاط جمع آوری وبه محل مناسب جهت دفن فرستاده شود . 

 4. رعایت موارد بهداشتی حین کار وهر چه در معرض بودن کمتر .تمامی افرادی که با سیلیس سروکار دارند باید قبل از غذا دستهای خود را  کاملا با آب وصابون بشویند و در حین کار هر گونه خوردن ،آشامیدن وسیگار کشیدن ممنوع است .کارگران باید پس از اتمام روزانه کار حمام کرده وسپس با لباسهای پاک محل کار خود را ترک نمایند .خودروهای این افراد نیز باید در محل دورتری از محوطه عملیات پارک شود . 

 5. استفاده از لباسهای یکبار مصرف وقابل شستشو درمحل کار-استفاده از لباسهای بلاستینگ در منزل یا محل کار به هیچ عنوان جایز نیست

 1. دوش گرفتن روزانه بعد از اتمام کار وتعویض لباس بعد از ترک محل کار بدین معنی که از انتقال آلودگی به منزل ،خودرو و.. جلوگیری شود .

استفاده از ماسکهای تنفسی مناسب تایید شده توسط مراکز مجاز-استفاده از وسایل حفاظت فردی به تنهایی برای عملیات بلاستینگ کافی نیست وباید از تهویه مناسب نیز بهره گرفت .

 • آموزش نحوه کار درست با ابزار وسایل درحین کار

 • استفاده درست  از ماسک ووسایل حفاظت فردی 

 • بازرسی مرتب روزانه از وسایل وادوات کار 

 • آزمایش صحت وسایل حفاظت فردی 

 • بازرسی نگهداری  وتعمیر درست وسایل

 • انبار داری ایمن  سیلیس 

 • PPE باید دارای استاندارد لازم باشند .

 1. معاینات منظم دوره ای برای کارگران وافراد در معرض سیلیکا 

 • آزمایشات قبل از استخدام ودوره ای حداقل هر سه سال 

 • افراد مشکوک بلافاصله به مراکز درمانی اعزام شوند 

 • بررسی سوابق شغلی ومدارک پزشکی کارکنان ونیز بیماریهای ریوی پرسنل 

 • اسپیرومتری ورادیولوژی وآزمایشات خون 

 • بررسی بیماری سل در این افراد

 1. نصب تابلوهای هشداردهنده وبهداشتی درمحلهایی که افراد در معرض سیلیس هستند . 

 2. آموزش مداوم به کارگران در مورد شناخت علایم ،نشانه ها وعوارض مربوط به سیلیکا 

 • اطلاع رسانی در مورد خطرات بالقوه وبیماری سیلیکوزیس ونحوه پیشگیری از این بیماری 

 • آمار افراد مبتلا به سیلیکوزیس سل و… به پرسنل داده شود

 •  نصب دستور العمل ونحوه کار ایمن با سیلیس در محل کار

 • استفاده از MSDS  در محل کار و آموزش به کارگران درمورد نحوه استفاده آن 

 • برگزاری کارگاههای آموزشی 

 • نحوه گزارش موارد مشکوک اقدامات کنترلی وپیشگیرانه

 1. گزارش سریع موارد مشکوک ابتلا به سیلیکوزیس وبیماریهای مربوطه به مراکز درمانی 

 2. وسایل وتجهیزات کار با سیلیس چون با سیستم هوای فشرده کار میکنند باید موارد زیر در آنها رعایت شود

 • داشتن گواهی سلامت فنی CERTIFICATE از مراکز بازرسی فنی برای مخازن تحت فشار         

 • بررسی تمامی رابطها وبستها قبل از شروع بکا 

 • استفاده از سیستم قطع کن خودکار در نازل پاشنده سیلیس 

 • سالم بودن تمامی گیجها ومانومتر ها

 • مخزن سیلیس باید سالم بوده وعاری از هرگونه خوردگی ،پوسیدگی باشد

 • نحوه ریختن سیلیس داخل مخزن کاملا خودکار بوده ودستی نباشد .

 • به جای سیلیس می توان از از ساینده های دیگر مانند گرانول اکسید آلومینیوم –ذرات آهن لعاب دار –ذرات چدن malleable وذرات سنباده استفاده نمود . 

 • قطعاتی که خیلی بزرگ نیستند  وامکان جابجایی آنها مقدور است را باید در داخل سالن محصور سند بلاست نمود . 

 • سالن بایستی  به نحوی باشد که  رانش هوا از سمت بالا به پایین انجام شود بدین معنی که ضریب خروجی هوا به میزانی باشد تا باعث فشار منفی کمی در سالن سند بلاست گردد تا هوای تازه بتواند از بالا وارد سالن شده وآلودگی از منافذ سالن به بیرون انتشار نیابد .در کف سالن ویا دو طرف دیوار سالن درمحاذی کف که در مسیر هوای خروجی به هوای آزاد است جریان هوای آلوده باید از فیلتر های موثر پارچه ای یا از سیلیکون  یا رسوب دهنده های الکترو استاتیک عبور یابد تا مواد ساینده گرفته شود وبرای استفاده مجدد در مخزنی که در زیر سالن سند بلاست قرار داده میشود جمع آوری گردد . 

 • محلهایی که تاسیسات ثابت مانند بویلر ها مخازن سوخت ویا لوله کشی ها قرار دارد محدوده  سند بلاست کاری بایستی با اسکلت بندی وچادر کشی محصور گردد . 

 • اپراتور سند بلاست کار بایستی مجهز به وسایل حفاظت فردی شامل کلاه خود مخصوص سند بلاست air line helmet ، لباس کار با پیش بند مقاوم، چکمه لاستیکی و دستکش ساق بلند باشد . 

 • کلاه سند بلاست کار نباید در اختیار فرد دیگری باشد .شیلنگ هوا رسانی کلاه سند بلاست کار بایستی به منبع هوای سالمی متصل شود که دبی هوا رسانی آن کمتر از 17%متر مکعب دردقیقه نباشد .هوای مذکور بایستی توسط فیلتر مناسبی که بدون کاهش اکسیژن هوا بتواند رطوبت ،دوده های روغنی ،ذرات وغبارات به هرگونه گازهای سمی که از کمپرسور هواتولید میشود مانند co-co2  اکسید های فلزی گوگرد یا نیتروژن دار را جذب نماید توصیه میشود در هوای تنفسی نباید بیش از 50 PPM  کربن منوکسید و بیش از 1000PPM کربن دیوکسید وجود داشته باشد . 

 • مراقبتهای دوره ای برای نگهداری تجهیزات و وسایل وسیستم های تهویه و وسایل حفاظت فردی بعمل آید و مخازن تحت فشار کمپرسور و مخلوط کن AIR BLAST CHAMBER  سالانه بکبار تحت فشار تست هیدورستاتیک واقع شود .ساعت کار سند بلاست کار در شبانه رور باید کمتر از 8 ساعت بوده واپراتور نباید بیش از 40 دقیقه بطور مداوم در داخل سالن سند بلاست کار نماید و در مدتی که به تناوب سندبلاست کار در سالن کار مینماید  به توسط شخص دیگری که در خارج از سالن  باشد مورد مراقبت قرار میگرد .توزیع نور مناسب در سالن  وسیستم ارتباط تلفنی یا صوتی بین مراقب و فرد سند بلاست کار الزامیست .در صورتیکه جهت تامین روشنایی نتوان از فشار برق تا 50 ولت استفاده نمود برای جلوگری از خطر برق گرفتگی افراد لازم است مقررات ایمنی استفاده از ولتاژ وسیستم ارتینگ برای وسایل الکتریکی لحاظ شود . 

 • افرادی که در نزدیک سالن سند بلاست می باشند وافراد دیگری که در محلهایی به نحوی در معرض استنشاق غبارات ناشی از سند بلاست کاری قرار دارند بایستی از فیلتر تنفسی مناسب استفاده نمایند . 

 • ازمایشهای پزشکی شامل X-RAY  از ریه ها واسپیرومتری برای سند بلاست کاران سالی یکبار الزامیست بایستی در پرونده پزشکی آنها نتایج ثبت شود ودر صورت بروز علایمی دال بر بیماری شغلی کار آنان بایستی عوض شود . 

 • به منظور جلوگیری از عوارض ناشی از الکتریسیته ساکن هنگام عبور مواد ساینده از لوله رابط به نازل ،جریان ایجاد شده توسط سیم ارت بایستی به زمین منتقل شود تا از ترکیدن لوله رابط یا ایجاد شوک الکتریکی به سند بلاست کار جلوگیری شود . 

 • پس از پایان کار در هرشیفت سند بلاست کار بایستی وسایل حفاظت فردی خود را تمیز نموده و برای شیفت بعد آماده در قفسه مربوط به خود قرار دهد تا پس از استحمام و تعویض لباس از خود رفع آلودگی نموده باشد . 

 • در صورت انجام کار در ارتفاع مقررات مربوط به داربستها واستفاده از کمربند ایمنی الزامیست . 

 • مدیر واحد بایستی شخصی را جهت نظارت بر کار کارگاههای سند بلاست تعیین نماید تا مقررات فوق را کنترل نماید . 

 • شخص مذکور قبل از شروع کار تمامی موارد ایمنی از جمله وضعیت شلنگها ،رابطها و بستها را بازدید و در صورت اطمینان از سلامت آنها اجازه کار را صادر نماید . 

 • اپراتور سند بلاست بایستی دوره آموزشی ایمنی را گذرانده باشد وتجربه لازم را برای سرعت در مانور بستن شیر مخلوط کن هوا ومواد ساینده که فشاری بین 5/5 تا 5/6 KGF/CM2  دارا است را هنگام موارد اضطراری داشته باشد . 

 • نازل سند بلاست برای جلوگیری از بروز حوادث احتمالی زمانی که اپراتور دچار حادثه گردیده باید بطور خود کار با برداشتن دست از روی آن قطع شود توسط قطع کن خودکار

عضلات زيست محيطي عمليات سند بلاست
سند بلاست:عمليات تميزكاري بدنه قطعات فلزي قبل از مرحله رنگ.
با توجه به حساسیت موضوع سندبلاست و همچنین سلامتی کارگران و راندمان کار، گزارشی از سابقه سندبلاست در صنعت و خطرات و عواقب مربوطه و راهکارهای علمی عملیاتی مربوط ارائه میگردد.
لازم به ذکر است سال 83 در کشور 10 مورد مرگ ناشی از سیلیکوز داشتیم که به علت استنشاق سیلیس موجود در محصولات معدنی رخ داده است. اما با این وجود باز هم به بیماریهای ناشی از کار و محیط آن توجهی نمی شود.
لذا با عنایت به ماده 688 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 که هر اقدامی را که تهدید علیه بهداشت عمومی باشد ممنوع شمرده و ماده 2 آیین نامه بهداشت و تصویب نامه هیئت وزیران در باره آلودگی هوا مصوب 1369 و مصوبات 134و135و136و240 شورای عالی حفاظت محیط زیست و با توجه به تعریف کمیته ملی یونسکو(آلودگی هوا عبارت است از حضور مواد سمی ، آزار دهنده و یا صدمه زننده به اموال و حیات گیاهان و حیوانات و انسان در جو) ضرورت حذف سیلیس و اصلاح سیستم سندبلاست واضح میباشد.

از ابتدای قرن بیستم که تمییز کاری روی بدنه قطعات بزرگ فلزی با شیوه سندبلاست مرسوم شد به تدریج استفاده از مواد سیلیسی که گرد و غبارات ریز آن کارگران این حرفه را در معرض بیماری قرار میداد منسوخ گردید. در سال 1966 میلادی شورایی از نمایندگان هفت کشور صنعتی اروپا توصیه نمودند که برای تمییز کاری سطوح فلزات نبایستی از سنگهای سیلیستی استفاده شود و برای دیگر مواد ساینده جایگزینی است نبایستی میزان سیلیس آزاد آنها از 5% تجاوز نماید.
اولین خطر سندبلاست میزان تراکم خیلی زیاد گرد و غبارات است که در عملیات سندبلاست ایجاد میشود ذرات سخت mm5 آن در ورود مجاری تنفسی کارگران موجب silicosis در آنها میشود. تراکم غبارات اکسیدهای آهن نیز سبب بیماریهای siderosis و peneumocnious میشود. این بیماریها معمولاً بعد از هفت الی دوازده سال ظاهر میشود. در تمیز کاری با سندبلاست روی سطوح فلزات زنگ زده یا رنگ زده ذرات اکسید آهن ذرات فلزات سمی نظیر ترکیبات سرب ، جیوه ، ارسنیک، روی و کادنیوم کنده میشود. با تهویه کافی و کاهش غلظت غبارات ناشی از سندبلاست خطرات بیماریهای حرفه مذکور مرتفع میگردد.

12-14-2014, 08:39 AM

اینم راهکار و نکات ایمنی
مقررات ایمنی کار با سندبلاست
1- استفاده از ساینده های سیلیس دار که بیش از 5% silica داشته باشد مشروط به رعایت کامل این مقررات است.
2- جای مواد سیلیس دار میتوان از ساینده های دیگر نظیر گرانول اکسید آلومینیوم- ذرات آهن لعاب دار – ذرات چدن malleable و ذرات سنباده استفاده نمود.
3- قطعاتی که خیلی بزرگ نسیتند و امکان جابجائی آنها مقدور است سندبلاست بایستی در سالن محصوری که ابعاد کافی داشته باشد انجام گیرد.
4- طراحي سالن بایستی به نحوی صورت گیرد که رانش هوا از طرف بالا به سمت پائین صورت پذیرد. بدین معنی که ظریب خروجی هوا به میزانی باشدكه باعث فشار منفی کمی در سالن سندبلاست گردد تا هوای تازه بتواند از بالا وارد سالن شده و آلودگی از منافذ سالن به بیرون انتشار نیابد، در کف سالن و یا دو طرف دیوار سالن در محاذی کف که در مسیر هوای خروجی به هوای آزاد است جریان هوای آلوده باید از فیلترهای موثر پارچه ای یا از سیلیکون یا رسوب دهنده های الکترواستاتیک عبور یابد تا مواد ساینده گرفته شود و برای استفاده مجدد در مخزنی که در زیر سالن سندبلاست قرار داده میشود جمع آوری گردد.
5-محلهایی که تأسیسات ثابت مانند بویلرها – مخازن سوخت و یا لوله کشی ها قرارداد محدوده سندبلاست کاری بایستی با اسکلت بندی و چادر کشی محصور گردد.
6-اوپراتور سندبلاست کار بایستی مجهز به وسایل حفاظت فردی شامل کلاه مخصوص سندبلاست Air line helmet – لباس کار با پیش بند مقاوم – چکمه لاستیکی – دستکش ساق بلند باشد.
7- کلاه سندبلاست که در اختیار فردی قرار میگیرد نبایستی مورد استفاده افراد دیگر قرار گیرد. شیلنگ هوا رسانی کلاه سندبلاست کار بایستی به منبع هوای سالمی متصل شود که دبی هوارسانی آن کمتر از 17% متر مکعب در دقیقه نباشد. هوای مذکور بایستی توسط فیلتر مناسبی که بدون کاهش اکسیژن هوا بتواند رطوبت ، دودهای روغنی، ذرات و غبارات به هر گونه گازهای سمی که از کمپرسور هوا ایجاد میشود(مانندCO-CO2 اکسیدهای فلزی گوگرد یا نیتروژن دار ) را جذب نماید توصیه شده است در هوای تنفسی نباید بیش از 50 PPM کربن منواکسید و بیش از 1000 PPM کربن دی اکسید وجود داشته باشد.
8- مراقبتهای دوره ای برای نگهداری تجهیزات وسایل و سیستمهای تهویه و وسایل حفاظت فردی بعمل آید و مخازن تحت فشار کمپرسور و مخلوط کن Air blast chamber سالن یکبار تحت تست هیدورستاتیک واقع شود. ساعت کار سندبلاست کار در شبانه روز بایستی کمتر از 8 ساعت بوده و اوپراتور نبایستی بیش از 40 دقیقه بطور مداوم در داخل سالن سندبلاست کار نماید و در مدتی که به تناوب سندبلاست کار در سالن کار مینماید به توسط شخص دیگری که در خارج سالن باشد مورد مراقبت قرار گیرد. توضیع نور مناسب در سالن و سیستم ارتباط تلفنی یا صوتی بین مراقب و فرد سندبلاست کاری الزامی است. در صورتیکه جهت تأمین روشنائی نتوان از فشار برق تا 50 ولت استفاده نمود برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی افراد لازم است مقررات ایمنی استفاده از ولتاز ضعیف و سیستم سیم اتصال موثر الکتریکی بدنه به زمین مصرف کننده های الکتریکی مراعات گردد.
9- افرادی که در نزدیک سالن سندبلاست میباشند و افراد دیگری که در محلهایی به نحوی در معرض استنشاق غبارات ناشی از سندبلاست کاری قرار دارند بایستی از فیلتر تنفسی استفاده نمایند.
10- آزمایشهای پزشکی شامل x-ray از ریه ها و اسپیرومتری برای سندبلاست کاران سالی یکبار الزامی است بایستی در پرونده پزشکی آنان مضبوط شود و در صورت بروز علایمی دال بر بیماری شغلی ، کار آنان بایستی عوض شود.
11- بمنظور جلوگیری از ایجاد الکتریسیته استاتیک که هنگام عبور مواد ساینده از لوله لاستیکی رابط به نازل ظاهر میشود نازل سندبلاست بایستی توسط سیمی که از مسیر لوله عبور داده شده به زمین ارت شود تا از ترکیدن لوله رابط یا ایجاد شوک الکتریکی به سندبلاست کاری جلوگیری بعمل آید.
12- پس از پایان کار هر شیفت ، سندبلاست کاران بایستی وسایل حفاظت فردی خود را تمیز و در قفسه ملبوس نگه دارند تا پس از استحمام دوش و تعویض لباس از خود رفع آلودگی نموده باشند.
13- در صورت انجام کار در ارتفاع مقررات مربوط به داربستها برای سندبلاست کاران لازم الاجرا میباشد.
14- مدیر واحد بایستی شخصی مسئول را جهت نظارت بر کار کارگاههای سندبلاست تعیین کند تا مقررات فوق را کنترل نماید.
15- شخص مذکور لازم است قبل از شروع عملیات سندبلاست کلیه موارد ایمنی از جمله وضعیت شیلنگها ، رابطها و بستها را بازدید و در صورت اطمینان از سلامت آنها اجازه کار صادر نماید.
16- اوپراتور سندبلاست بایستی آموزش ایمنی را گذرانیده باشد و تجربه لازم را برای سرعت در مانور بستن شیر مخلوط کن هوا و مواد ساینده که فشاری بین 5/5 تا 6/5 kgf/cm2 دارا است بهنگام اضطرار داشته باشد.

عوارض زیست محیطی سند بلاست

معضلات زيست محيطي عمليات سند بلاست

سند بلاست:عمليات تميزكاري بدنه قطعات فلزي قبل از  مرحله رنگ.

    با توجه به حساسیت موضوع سندبلاست و همچنین سلامتی کارگران و راندمان کار، گزارشی از سابقه سندبلاست در صنعت و خطرات و عواقب مربوطه و راهکارهای علمی عملیاتی مربوط ارائه میگردد.

لازم به ذکر است سال 83 در کشور 10 مورد مرگ ناشی از سیلیکوز داشتیم که به علت استنشاق سیلیس موجود در محصولات معدنی رخ داده است. اما با این وجود باز هم به بیماریهای ناشی از کار و محیط آن توجهی نمی شود.

لذا با عنایت به ماده 688 قانون مجازات اسلامی مصوب 1375 که هر اقدامی را که تهدید علیه بهداشت عمومی باشد ممنوع شمرده و ماده 2 آیین نامه بهداشت و تصویب نامه هیئت وزیران در باره آلودگی هوا مصوب 1369 و مصوبات 134و135و136و240  شورای عالی حفاظت محیط زیست و با توجه به تعریف کمیته ملی یونسکو(آلودگی هوا عبارت است از حضور مواد سمی ، آزار دهنده و یا صدمه زننده به اموال و حیات گیاهان و حیوانات و انسان در جو) ضرورت حذف سیلیس و اصلاح سیستم سندبلاست واضح میباشد.

از ابتدای قرن بیستم که تمییز کاری روی بدنه قطعات بزرگ فلزی با شیوه سندبلاست مرسوم شد به تدریج استفاده از مواد سیلیسی که گرد و غبارات ریز آن کارگران این حرفه را در معرض بیماری قرار میداد منسوخ گردید. در سال 1966 میلادی شورایی از نمایندگان هفت کشور صنعتی اروپا توصیه نمودند که برای تمییز کاری سطوح فلزات نبایستی از سنگهای سیلیستی استفاده شود و برای دیگر مواد ساینده جایگزینی است نبایستی میزان سیلیس آزاد آنها از 5% تجاوز نماید.

اولین خطر سندبلاست میزان تراکم خیلی زیاد گرد و غبارات است که در عملیات سندبلاست ایجاد میشود ذرات سخت mm5 آن در ورود مجاری تنفسی کارگران موجب silicosis در آنها میشود. تراکم غبارات اکسیدهای آهن نیز سبب بیماریهای siderosis و peneumocnious میشود. این بیماریها معمولاً بعد از هفت الی دوازده سال ظاهر میشود. در تمیز کاری با سندبلاست روی سطوح فلزات زنگ زده یا رنگ زده ذرات اکسید آهن ذرات فلزات سمی نظیر ترکیبات سرب ، جیوه ، ارسنیک، روی و کادنیوم کنده میشود. با تهویه کافی و کاهش غلظت غبارات ناشی از سندبلاست خطرات بیماریهای حرفه مذکور مرتفع میگردد.

 

مقررات ایمنی کار با سندبلاست

1-       استفاده از ساینده های سیلیس دار که بیش از 5% silica داشته باشد مشروط به رعایت کامل این مقررات است.

2-       جای مواد سیلیس دار میتوان از ساینده های دیگر نظیر گرانول اکسید آلومینیوم- ذرات آهن لعاب دار – ذرات چدن malleable و ذرات سنباده استفاده نمود.

3-       قطعاتی که خیلی بزرگ نسیتند و امکان جابجائی آنها مقدور است سندبلاست بایستی در سالن محصوری که ابعاد کافی داشته باشد انجام گیرد.

4-        طراحي سالن بایستی به نحوی صورت گیرد که رانش هوا از طرف بالا به سمت پائین صورت پذیرد. بدین معنی که ظریب خروجی هوا به میزانی باشدكه باعث فشار منفی کمی در سالن سندبلاست گردد تا هوای تازه بتواند از بالا وارد سالن شده و آلودگی از منافذ سالن به بیرون انتشار نیابد، در کف سالن و یا دو طرف دیوار سالن در محاذی کف که در مسیر هوای خروجی به هوای آزاد است جریان هوای آلوده باید از فیلترهای موثر پارچه ای یا از سیلیکون یا رسوب دهنده های الکترواستاتیک عبور یابد تا مواد ساینده گرفته شود و برای استفاده مجدد در مخزنی که در زیر سالن سندبلاست قرار داده میشود جمع آوری گردد.

5-       محلهایی که تأسیسات ثابت مانند بویلرها – مخازن سوخت و یا لوله کشی ها قرارداد محدوده سندبلاست کاری بایستی با اسکلت بندی و چادر کشی محصور گردد.

6-       اوپراتور سندبلاست کار بایستی مجهز به وسایل حفاظت فردی شامل کلاه مخصوص سندبلاست Air line helmet – لباس کار با پیش بند مقاوم – چکمه لاستیکی – دستکش ساق بلند باشد.

7-       کلاه سندبلاست که در اختیار فردی قرار میگیرد نبایستی مورد استفاده افراد دیگر قرار گیرد. شیلنگ هوا رسانی کلاه سندبلاست کار بایستی به منبع هوای سالمی متصل شود که دبی هوارسانی آن کمتر از 17%  متر مکعب در دقیقه نباشد. هوای مذکور بایستی توسط فیلتر مناسبی که بدون کاهش اکسیژن هوا بتواند رطوبت ، دودهای روغنی، ذرات و غبارات به هر گونه گازهای سمی که از کمپرسور هوا ایجاد میشود(مانندCO-CO2 اکسیدهای فلزی گوگرد یا نیتروژن دار ) را جذب نماید توصیه شده است در هوای تنفسی نباید بیش از 50 PPM کربن منواکسید و بیش از 1000 PPM کربن دی اکسید وجود داشته باشد.

8-       مراقبتهای دوره ای برای نگهداری تجهیزات  وسایل و سیستمهای تهویه و وسایل حفاظت فردی بعمل آید و مخازن تحت فشار کمپرسور و مخلوط کن Air blast chamber سالن یکبار تحت تست هیدورستاتیک واقع شود. ساعت کار سندبلاست کار در شبانه روز بایستی کمتر از 8 ساعت بوده و اوپراتور نبایستی بیش از 40 دقیقه بطور مداوم در داخل سالن سندبلاست کار نماید و در مدتی که به تناوب سندبلاست کار در سالن کار مینماید به توسط شخص دیگری که در خارج سالن باشد مورد مراقبت قرار گیرد. توضیع نور مناسب در سالن و سیستم ارتباط تلفنی یا صوتی بین مراقب و فرد سندبلاست کاری الزامی است. در صورتیکه جهت تأمین روشنائی نتوان از فشار برق تا 50 ولت استفاده نمود برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی افراد لازم است مقررات ایمنی استفاده از ولتاز ضعیف  و سیستم سیم اتصال موثر الکتریکی بدنه به زمین مصرف کننده های الکتریکی مراعات گردد.

9-       افرادی که در نزدیک سالن سندبلاست میباشند و افراد دیگری که در محلهایی به نحوی در معرض استنشاق غبارات ناشی از سندبلاست کاری قرار دارند بایستی از فیلتر تنفسی استفاده نمایند.

10-   آزمایشهای پزشکی شامل x-ray از ریه ها و اسپیرومتری برای سندبلاست کاران سالی یکبار الزامی است بایستی در پرونده پزشکی آنان مضبوط شود و در صورت بروز علایمی دال بر بیماری شغلی ، کار آنان بایستی عوض شود.

11-   بمنظور جلوگیری از ایجاد الکتریسیته استاتیک که هنگام عبور مواد ساینده از لوله لاستیکی رابط به نازل ظاهر میشود نازل سندبلاست بایستی توسط سیمی که از مسیر لوله عبور داده شده به زمین ارت شود تا از ترکیدن لوله رابط یا ایجاد شوک الکتریکی به سندبلاست کاری جلوگیری بعمل آید.

12-   پس از پایان کار هر شیفت ، سندبلاست کاران بایستی وسایل حفاظت فردی خود را تمیز و در قفسه ملبوس نگه دارند تا پس از استحمام دوش و تعویض لباس از خود رفع آلودگی نموده باشند.

13-   در صورت انجام کار در ارتفاع مقررات  مربوط به داربستها برای سندبلاست کاران لازم الاجرا میباشد.

14-   مدیر واحد بایستی شخصی مسئول را جهت نظارت بر کار کارگاههای سندبلاست تعیین کند تا مقررات فوق را کنترل نماید.

15-   شخص مذکور لازم است قبل از شروع عملیات سندبلاست کلیه موارد ایمنی از جمله وضعیت شیلنگها ، رابطها و بستها را بازدید و در صورت اطمینان از سلامت آنها اجازه کار صادر نماید.

 


Leave a Reply