سندبلاست چیست ؟

  • 1

سندبلاست چیست ؟

سندبلاست چیست ؟

سندبلاست عمل استفاده از مواد بسیار ریز در سرعت بسیار بالا جهت تمیز کاری سطح و یکی از موثرترین شیوه های پرداخت کاری سطوح است. اثر این روش مشابه استفاده از کاغذ سنباده است، اما پرداخت کاری بسیار هموارتری را عرضه می کند و مشکلی در کناره ها، برآمدگی ها یا شکاف ها ندارد. این روش باعث می شود که  قطعه کاری ظاهر بهتری پیدا کند و  بار دیگر نو به نظر برسد. برای به حرکت در آوردن ماسه از طریق نازل از هوای فشرده استفاده می شود. سرعت بالایی که ماسه در آن به حرکت در می آید باعث حذف لایه خارجی و مواد زاید سطح شی و تمیز و زیباتر کردن ظاهر سطح می شود. این روش را می توان برای صاف کردن، شکل دادن و تمیزکردن سطوح سخت فلزی ، شیشه ای ، چوبی و … مورد استفاده قرار داد. این فرآیند همچنین برای حذف سرباره، زنگ و ناخالصی های دیگر فلز به منظور آماده کردن آن برای رنگ کاری استفاده می شود.

در ابتدا، ماسه تنها ماده ای بود که در روش سندبلاست مورد استفاده قرار می گرفت، این روش باعث خروج گرد  سیلیس، ماده ای که پس از سندبلاست باقی می ماند، می شد در اثر استنشاق مداوم این گرد فرد به بیماری سیلیکوزیس دچار می شد. امروزه سندبلاست در یک محیط کنترل شده با استفاده از سیستم تهویه، لباس های محافظ و منبع تنفسی صورت می گیرد و مواد دیگری نیز جایگزین ماسه شده اند. هر ذره که اندازه و ساختاری تقریبا مشابه با ماسه داشته باشد را می توان به جای ماسه در این روش مورد استفاده قرار داد. ذرات رایجی که در روش سندبلاست بکار می روند می تواند شامل سرباره ذغال سنگ، گریت فولادی، سرباره مس و  حتی ذرات پوست گردو و نارگیل می باشد. تمامی این مواد پرداخت کاری سطح متمایزی را عرضه می کنند. تمامی این مواد ساینده به سرعت سطح شی را  می سایند و یک سطح تمیز را باقی می گذارند.

فیلم تمیزکاری قطعات فلزی (سندبلاست) در شرکت نارین تک فرتاک:

فرآیند و مراحل 

همانطور که گفته شد برای انجام سندبلاست به یک دستگاه مخصوص نیاز است و کاربر این دستگاه اغلب باید برای استفاده موثر و ایمن از تحهیزات آموزش دیده باشند. کاربر همچنین باید تجهیزات ایمنی مناسب از قبیل دستکش، عینک و ماسک دهان و بینی را استفاده کند، زیرا ماسه برای سلامتی فرد مضر است. بعد از انجام زیر کاری فرآیند ساب پاشی  با آماده سازی محلی که  سند بلاست در آن صورت می گیرد، شروع می شود. در بعضی از موارد، این فرآیند در محیط بسته که سیستم تهویه مناسبی دارد انجام می گیرد و در نتیجه این محیط پر از ماسه و مواد ته مانده می شود و برای جمع آوری مواد ته مانده در کف محل یک روکش پلاستیکی قرار داده می شود. وقتی مرحله آماده سازی به اتمام رسید، دستگاه نیز باید برای فرآیند ساب پاشی آماده شود. کاربر باید مطمئن شود که دستگاه خاموش است و تمامی والف ها بسته باشند تا از تخلیه  تصادفی هوا و سند از دستگاه جلوگیری شود. سند باید در ابتدا در حین خاموش بودن دستگاه بارگذاری شود. وقتی بارگذاری سند صورت گرفت، دستگاه روشن می شود و یک تانک هوا نیرو پیشران فرآیند بلاست را فراهم می کند. این تانک عقربه ای دارد که مشخص می کند که هوا چه زمانی به یک فشار کافی می رسد. وقتی مرحله آماده سازی دستگاه به انجام رسید، والف هوا و والف سند را می توان باز کرد. کاربر نازل سند را کنترل می کند و وقتی ماشه فشار داده شد، سند با سرعت بالا از آن پرتاب می شود. سند باید به قطعه فلزی که باید سندبلاست شود، به شیوه مناسبی جهت دهی شود و کاربر باید برای کنترل فرآیند ساب پاشی ، نازل را به عقب و جلو ببرد.عدم توانایی و مهارت  لازم در این کار منجر به ایجاد خراش بر روی فلز یا انواع دیگری از آسیب دیدگی می شود. 

مواد ساب پاشی

در حین سندبلاست فلزات، ایمن ترین روش برای جدا کردن زنگ ، بدون آسیب وارد کردن به بقیه ماده این است که کار را با نرم ترین ابزار سند بلاست ممکن شروع کنید. یکی از مزایای استفاده از ساب پاشی برای جدا کردن زنگ نبود مواد شیمایی و مواد آلاینده در این روش است. برای سندبلاست نرم زنگ ، پوست گردو انتخاب خوبی می تواند باشد چرا که نرم است و آلایندگی محیطی ندارد. ابزار سندبلاست پوسته گردو باعث از بین رفتن فلز نمی شود، اما برای زنگ های حجیم تر، بیش از حد نرم است و چندان به کار نمی آید. اکسید آلومینیوم یک ماده ساینده نرم دیگر است. این ماده به قدری نرم است که در روش میکرودرم بر روی پوست مورد استفاده قرار می گیرد. از این ماده قدرت ابزارهای سندپاشی قدرتمندتری مثل شیشه را دارد، اما نسبت به ابزارهای سند بلاست دیگر قیمت ارزان تری دارد. کاربید سیلیکون ماده رایج دیگری برای بلاست زنگ است که هم در دستگاه های سندبلاست و هم در کرم های تمیزکننده زنگ مورد استفاده قرار می گیرد. کاربید سیلیکون نسبت به اکسید آلومینیوم گران قیمت تر است. مواد ساینده قوی تر برای سند بلاست شامل ذرات  شیشه ای و فولادی می شود. این مواد را می توان در خودروهای دارای پنل های فلزی ضخیم مورد استفاده قرار داد که نسبت به صدمات ناشی از ابزار ساینده قدرتمند مقاوم هستند. به ذرات فولادی گاهی گریت فولادی نیز گفته می شود. این مواد عموما برای زدودن رنگ توصیه نمی شود، زیرا باعث ساییدگی بیش از حد قطعه کار می شوند، و نه تنها زنگ بلکه بخشی از فلز نیز جدا می شود. اما اگر نتوانستید با ابزار سندبلاست نرم تر زنگ را بزدایید، برای پرداخت کاری سراغ ماده ساینده قوی تری بروید.

تجهیزات سندبلاست

سند بلاست به تجهیزات مخصوصی نیاز دارد. نمی توان تنها یک فن را جلوی قیف قرار داد و مواد روی سطح را با استفاده از آن سایید و جدا کرد. برای انجام این روش به ابزارهای متعددی نیاز است: کمپرسور هوا، نازل های مخصوص، ماسه یا گریت، تجهیزات پاور، تجهیزات ایمنی و محیط ایمنی که این روش در آن انجام گیرد. همچنین باید یک کلکتور تهیه کرد تا با استفاده از آن گرد اضافی جذب شود و یک کابین مخصوص  باید وجود داشته باشد تا عملیات سندبلاست در آن انجام شود. بسته به کاری که باید صورت بگیرد، تجهیزات روش سند بلاست تفاوت دارند. تجهیزات حرفه ای که برای پروژه هایی در مقیاس یزرگ مورد استفاده قرار می گیرد بسیار قدرتمند هستند و تنها افراد کارآزموده می توانند آن ها را بکار ببرند. در ادامه تصاویری از تجهیزات و کابین سند بلاست در شرکت نارین تک فرتاک و قطعات آماده را شده مشاهده می کنید :

نکات مهم در انجام سندبلاست

رعایت ایمنی : در روش سندبلاست ، سند در سرعت بسیار بالا از نازل خارج می شود، تا سطح را بسابد و ترکیبی از سند، رنگ و ته مانده های دیگر بر جا می ماند. این ذرات فورا باعث ساییدگی پوست می شوند و در صورتی که استنشاق شوند، آسیب قابل توجهی وارد می کنند.استفاده از عینک محافظ ضروری است چرا که ذرات سند می تواند در کوچکترین شکاف ها فرو برود. یک ماسک محافظ نیز باید روی دهان و بینی قرار داده شود، اگر چه استفاده از  یک سیستم تنفسی کامل بهتر است. همچنین برای انجام این عملیات باید روپوش های مخصوص استفاده شود که در محل مچ دست و پا با چسب برزنتی کاملا بسته شده . یک جفت دستکش کار ضخیم مکمل این پوشش ها است.

ماده ی ساب پاشی : در روش سند بلاست به دو ماده اولیه اصلی نیاز است که سند و هوای فشرده می باشند. برای اینکه انجام سندبلاست سطح با کیفیت بالا انجام شود، باید در انتخاب این دو ماده دقت زیادی شود. سند باید ریز و فاقد مواد زائد باشد. بهتر است سند اندازه و شکل یکنواختی داشته باشد و  به منظور دستیابی به نتایج بهینه از با کیفیت ترین مواد ساب پاشی استفاده شود.

هوای فشرده : هوای فشرده نیز اهمیت زیادی دارد. انجام سندبلاست در سرعت بالا و مناسب به حداقل فشار هوای ۷۰ پوند بر اینچ مربع نیاز دارد، در صورتی که برای انجام این عملیات به  فشار هوای  ۱۰۰ پوند بر اینچ مربع و بیشتر نیاز باشد ، انجام این کار تنها از طریق استفاده از کمپرسور های هوای صنعتی ممکن است واغلب کمپرسورهای هوای کوچک تنها برای چند دقیقه می توانند در این فشار هوا کار کنند.

محیط سندبلاست : پوشش های پلاستیکی در کف محل سندبلاست قرار داده می شود تا  بتوان حداکثر سند ممکن را جمع آوری کرد. این کار باعث می شود که عمل تمیزسازی آسان تر صورت بگیرد و وقتی رنگ و ته مانده از سند  جدا شدند، می توان سند را بار دیگر مورد استفاده قرار داد.

رعایت فاصله و جهت مناسب : قسمت انتهایی دستگاه سندبلاست باید بین هشت تا ۱۲ اینچ از سطحی که باید ساب پاشی شود،فاصله داشته باشید. نزدیک تر کردن دستگاه سندبلاست به سطح باعث محدود شدن میدان ضربه می شود و این کار باعث می شود که سطح ماده سریع تر گسسته شود. همچنین می توان نازل را در فاصله دورتری قرار داد. این مساله منجر به این می شود که سند در ناحیه وسیع تری توزیع شود، این مساله به این معناست که برای جدا کردن لایه سطح به عبورهای بیشتری نیاز است. همچنین باید دستگاه سند بلاستر  در تمامی اوقات کل سطح را در بربگیرد.  نگه داشتن دستگاه سندبلاست در یک وضعیت ثابت باعث می شود می شود که سطح مورد نظر آسیب ببیند و در آن حفره ایجاد شود.

کاربرد ها

پاک کردن زنگ زدگی از روی فلزها و زیر کاری برای بسیاری از تجهیزات و سازه های فلزی ضروری است، زیرا زنگ زدگی باعث آسیب شدید سطوح می شود. سند بلاست یک روش موثر برای پاکسازی محصولات و جدا کردن لایه های زائد ماده است و برای حذف زنگ زدگی صاف کردن فلز ایده ال است و به منظور برطرف کردن  رنگ، لکه و چسب نیز بسیار مناسب است، همچنین این روش را می توان به شکل موثری برای فولاد، آهن، مس، برنج، آلومینیوم، انواع فلزات و شیشه و چوب مورد استفاده قرار داد. سندبلاست را می توان برای پاکسازی سازه های فولادی، قالب ها، لوله ( سطح داخلی و خارجی)، ترمیم بدنه و پاکسازی قطعات خودرو و انواع قطعات دستگاه  مورد استفاده قرار داد. این روش همچنین برای اصلاح و ترمیم ابزار و سخت افزارهایی مثل سوهان های فلزی و تیغه های اره که در معرض زنگ زدگی  و کند شدن هستند بکار برد. این روش سطوح را برای فرآیندهای دیگری مثل جوشکاری، آسترکاری، رنگ کاری و روکش کاری آماده می کند. این روش به جلوگیری از انجام بسیاری از کارهای سخت کمک می کند، مخصوصا وقتی که با سطوح بسیار پیچیده و پیچ دار مثل لبه رینگ زنگ زده سرو کار دارید. از دیگر کاربرد های سندبلاست می توان به ترمیم سنگ و مرمر ، اصلاح قالب، ازبین بردن دوده و گندزدایی اشاره کرد. در صورتی شرکت ها و کارخانه ها قصد دارند تجهیزات قدیمی تر را بار دیگر مورد استفاده قرار دهند یا تجهیزاتی که در حال حاضر استفاده می کنند را تمیز کنند می توانند از روش سندبلاست استفاده کنند. برای انجام عملیات سندبلاست به شکل مناسب به دانش و مهارت و تجربه کافی نیاز است. متخصصین شرکت نارین تک فرتاک در ارتباط با  اصول اولیه این روش از تجربه کافی برخوردار هستند.

روش سندبلاست برای اغلب فلزات (یا فایبرگلاس)، از مبلمان گرفته تا قطعات خودرو بکار می رود. این روش را تقریبا می توان برای تمامی مواد سخت بجز الماس مورد استفاده قرار داد. عمل سند بلاست را می توان  بر روی تمامی فلزات انجام داد، این نوع سندبلاست بیشتر برای پاکسازی به منظور زودن رنگ و هموار سازی لبه های ناصاف به منظور انجام عملیات زیر کاری رنگ برای آماده سازی فلز برای رنگ کردن استفاده می شود. آجر و چوب نیز عموما به منظور جدا کردن رنگ های قدیمی و لکه های روغن سندبلاست می شوند. همچنین از روش سندبلاست برای انجام عملیات زیر کاری رنگ چوب و آجر استفاده می شود. سند بلاست  حتی برای  بعضی از انواع مواد پلاستیکی قابل استفاده است که عموما در این مواد پلاستیک از سند بلاست برای تزئیین استفاده می شود. از آنجایی که مواد پلاستیکی قابل انعطاف تر است، روش  سند بلاست در آنها  باید با دقت بیشتری صورت بگیرد. سند بلاست همچنین بر روی شیشه قابل انجام است که البته برای تزئین شیشه مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از سند بلاست می توان تصاویر و الگوهایی را برای روی شیشه ایجاد کرد و شیشه را تزیین کرد. بر روی بعضی از شیشه کنده کاری  نیز از طریق روش سندبلاست قابل انجام است.

مزایا

  • از سندبلاست در سطوح مختلفی از قبیل فلز، چوب، شیشه، بتن، آجر و سنگ می توان استفاده کرد، بنابراین این روش می تواند برای طیف وسیعی از کاربرد ها موثر باشد.
  • این روش سریع ترین و بهینه ترین روش برای پاک سازی رنگ و پوشش های قدیمی و ایجاد سطحی صاف و هموار به منظور رنگ آمیزی مجدد است.
  • سند بلاست روش مناسبی برای تمیز کاری سطوح یا تجهیزاتی است که به واسطه گریس، زنگ ، دوده ، رسوب آّب و دیگر عوامل کثیف شده اند.
  • این روش مواد زائد و سخت سطوح را از بین می برد و سطوح را به خوبی پرداخت کاری می کند.
  • در روش سندبلاست تنها به یک سیستم شست و شوی فشاری، یک کیت سند بلاست و یک پوشش محافظ نیاز است. در حالی که پرداخت کاری دستی سطوح به زمان و تلاش بسیار زیادی نیاز دارد، با استفاده از روش سند بلاست زمان پاکسازی از چند ساعت به چند دقیقه کاهش پیدا می کند و در عین حال نتایج آن بسیار قابل توجه می باشد.
  • با حذف زنگ زدگی از سطح فلز ، تجهیزات بار دیگر در شرایط کاری مطلوب قرار می گیرند و طول عمر آن ها افزایش پیدا می کند.
  • پرداخت کاری ورق با سند بلاست قبل از برش باعث ارتقای سرعت و دقت در برش می شود.

 


1 Comment

Heaven

ژانویه 26, 2017 at 5:01 ب.ظ

Some shoppers ignored and even walked over the man's body as they continued to shop. If I didn't know any better I'd say that people on a whole stopped caring a long time ago.You mean to tell me that no one valued human life over some electronic items?Still, I am begging Herman to get out of the ra3e.It&#c9;s hilarious once you consider how Cain actually had the audacity to run for POTUS knowing he had all kinds of drama in his past.Man oh man oh man.

Leave a Reply